PLASTİK ATIK ALIMI

Geri Dönüşüm ; Dünya'ya çok şey katacak

Plastiklerin kaynağı, ham petrol, gaz ve kömürdür. Plastiğin genelde ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Dünyada üretilen toplam petrolün sadece %'4'ü plastik üretimi için kullanılmaktadır.

Plastik Atık

Plastik, günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve düzenli olarak atılan malzemelerden biridir. Plastik, doğada yüzyıllarca bozulmadan kalabilmektedir. Günümüzde çevremizde ve dünyanın en uzak köşelerinde bile plastik atıklar bulunmaktadır. Plastikler, kullanım ömrü sonunda bir kenara atılamayacak kadar değerli bir kaynaktır. Geri dönüştürülerek ilk hallerine geri getirilebilir yahut yeni bir madde oluşturabilirler. Bu enerji geri kazanımı, işlenmemiş fosil yakıtların yerini alabilir.

Geri Dönüşebilen Plastikler

Çay-kahve, su makinelerinden atılan plastik bardaklar, deterjan kapları, meyve suyu, alkolsüz içecek ve yiyecek kapları, sabun ve deterjan kapları, pirinç ve benzeri bakliyat paketleri gibi, leğen, kova, bidon, çamaşır sepetleri, plastik sandalye, masa, plastik süt ve ayran, yoğurt kutuları, plastik torbalar, plastik soda, mesrubat, şampuan, çamasır suyu şişeleri, strech film.

Geri Dönüştürülemeyen Plastikler

Motor ve makine yağı kutuları, boya kutuları, vernik kutuları, margarin kapları, kirli ve yağlı kaplar, deodorantlardır. Motor yağı plastik şişeleri, antifriz kapları, benzin ve yağ ilave şişeleri ile kahverengi likör şişelerinin geri kazanılması sakıncalıdır.

Plastik Atık Alımı Plastik Atık Alımı
Plastik Atık Alımı Plastik Atık Alımı
Plastik Atık Alımı Plastik Atık Alımı

GERİ DÖNÜŞÜMÜN EKONOMİK KATKILARI

Doğam Geri Dönüşüm Atık maddelerin ve çöplerin taşınması veya depolanması gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlar. Kalabalık nüfuslu bölgelerdeki atık malzemelerin problem teşkil etmesini engeller.

Doğam Geri Dönüşüm Hammadde tüketiminin azalmasına neden olur.

Doğam Geri Dönüşüm Gereksiz enerji kullanımının önüne geçilmiş olur.

Doğam Geri Dönüşüm Kullanılamayan, atık maddelerin yepyeni bir ürün olarak tüketicilerin hizmetine sunulmasını olanak sağlar.

Doğam Geri Dönüşüm Yeni bir iş kolu yaratarak istihdamı artırır ve işsizliği azaltır.

Doğam Geri Dönüşüm Atık malzemelerin ham madde haline getirilerek tekrar üretiminin sağlanması yoluyla başka ülkelerden ithal edilmesi gereken ham madde miktarının azalmasını sağlar. Böylelikle ithalat masraflarını büyük oranda azaltır.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN ÇEVRESEL KATKILARI

Doğam Geri Dönüşüm Geri dönüşüm sayesinde ağaçların, su kaynaklarının ve minerallerin korunmasına katkıda bulunulmuş olunur.

Doğam Geri Dönüşüm Tüketim malzemesi üretimi için yeni ham madde arayışına girilmesini büyük ölçüde azaltır. Böylelikle hem hava hem de çevre kirliliğinin önüne geçer.

Doğam Geri Dönüşüm Sera gazı emisyonunun düşmesine katkıda bulunur.

Doğam Geri Dönüşüm Evsel atıklardan meydana gelen kompost maddeler ve gübreler sayesinde toprağın verimliliği artar. Böylelikle hem organik hem de besin değeri yüksek ürünler elde etmemize yardımcı olur.